Get Adobe Flash player
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes7
mod_vvisit_counterTento týden277
mod_vvisit_counterTento měsíc411
mod_vvisit_counterCelkem405444

We have: 3 guests online
12. 07. 2024

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Současnost
Něco ze současnosti Loučky... Tisk Email
Čtvrtek, 02 Únor 2012 14:01

Abychom se dostali k současnosti Loučky, musíme ještě na chvíli zavítat do její nedávné historie....

V  roce 1975 byla Loučka připojena k Novému Jičínu jako jeho místní část, za 2 roky poté v roce 1977 byla zahájena výstavbou prvních 60 bytů pro zaměstnance VOZ 025 komplexní bytová výstavba v Loučce na pozemcích po bývalých statcích a soukromých hospodářstvích (od restaurace Zlatá Koruna po Nový Jičín) s původním počtem 936 bytových jednotek, to vše ale bez dostatečného zázemí (nedostatek parkovacích míst, obchody, služby). Původní záměr byl ještě na výstavbu zázemí pro budovatele a pozdější pracovníky plánované atomové elektrárny v Blahutovicích (nemocnice, kulturní dům, bytové domy a další potřebná zařízení pro nové sídliště, vše mělo být v prostoru mezi ul. Za Humny až k Bochetě. Tyto plány vzaly za své po roce 1989 a výstavba sídliště skončila začátkem 90-tých let.

Tímto se Loučka pomyslně rozdělila na „starou“ a „novou“.  Starousedlíci nechápali starosti nových spoluobčanů ze sídliště a nové obyvatelé Loučky zase pramálo zajímaly problémy starousedlíků. Nevěděli nic o historii obce, o životě před výstavbou sídliště, o lidech, kteří žili na místě jejich nových domovů. A u mnohých je tomu tak dodnes. Ale jsou i události, které dokážou lidi spojit, jako třeba blesková povodeň v červnu roku 2009, která zaplavila mnoho domů v původní zástavbě i na sídlišti a poničila místní komunikace.

K životu každé obce patří nejenom lidé se svými životy a osudy, ale i budovy, které mají své osudy také. Zkusme si připomenout některé budovy v Loučce, ty co dodnes stojí, i ty co byly zbourány. Na místě bývalé hospody Pod Kaštany se vybudovala základní škola i s hřištěm zejména pro děti ze sídliště. Krátce po sloučení s městem zanikla organizace hasičů, o pár let později byla zbourána i hasičská zbrojnice, na jejímž místě stojí nyní benzinová čerpací stanice. V budově bývalé "nové" školy je nyní pošta, dětský lékař, klub seniorů, holičství, kadeřnictví, second hand a v zadní části „moštárna“. Budova restaurace Zlatá Koruna svým vývojem prošla až do dnešních dnů s různými majiteli, přestavbami a využitím až po současnost.

Podobně si prošla svým vývojem i administrativní budova ZD Starojicko s velkým sálem, kuchyní, jídelnou a zázemím, která byla ještě v nedávné době centrem společenského dění v Loučce. Dnes je místo sálu prodejna staršího zahraničního nábytku, čímž Loučka přišla o jediný velký prostor, kde by se občané mohli „společensky“ vyžívat. Po roce 1990 byla znovu obnovena činnost Křesťanské tělocvičné jednoty Orel s navrácením budovy Orlovny (tím také zanikla činnost dřívější TJ Sokol) ,která po značných opravách a rekonstrukci, slouží sportovnímu vyžití nejen členům Orla. V nákladech cca 7 mil. korun byla vybudována u orlovny herna na bowling.  A nakonec kostelík Sv. Anežky České, který do r. 1990 sloužil jako archív, byl také po roce 1990 navrácen, aby sloužil svému účelu, pro který byl svépomocně vybudován.


Teď se podívejme co vše nám nabízí Loučka současná....

Jsou zde sportoviště: z bývalé výměníkové stanice je herna stolního tenisu, v Orlovně je tělocvična a herna bowlingu, Jezdecký klub (Vozatajská soutěž, parkurové závody, Hubertova jízda), na sídlišti je víceúčelové hřiště s umělým povrchem a děti mají možnost v určitém režimu využívat školního hřiště u ZŠ Dlouhá

Malé hospůdky i větší restaurace: v původní zástavbě je hospůdka U chovatelů s možností letního venkovního posezení a s konáním různých chovatelských výstav, dále hospůdka u Konvičků s prodejem ryb i venkovním posezením, Music Club Koruna s diskotékami, pizza restaurant Oskar, restaurace Koruna, Bar a herna Mešita
Fungují zde zájmové a společenské organizace: velmi aktivní je ZO Českého svazu chovatelů, která pořádá výstavky drobného zvířectva i akce pro děti. V posledních letech je pořadatelem velké akce Den Loučky. Neméně aktivní je i ZO Českého svazu žen se svým spolupodílením na pořádání různých akcí. Dále je zde Křesťanská tělocvičná jednota Orel s akcemi především pro děti a mládež. A od roku 2003, kdy byl ustaven, vykazuje velmi dobrou činnost Klub seniorů, jehož výbor se snaží uskutečňovat pro tuto kategorii občanů kromě pravidelné klubové činnosti i mnoho dalších akcí rozmanitého charakteru.
Jsou zde dvě lékařské ordinace: ordinace praktického lékaře pro děti a dorost (MUDr. Geryková) a ordinace praktického lékaře pro dospělé (MUDr. Ječmínková)
Různé obchody a služby: obchodyBobek“, „Blaženka“, prodejna potravin "Hruška", ze služeb jsou to kadeřnictví, pošta, pneuservis a mnoho dalších. V Orlovně funguje mateřská škola, kterou provozuje jako nájemce město Nový Jičín. Přes Loučku jezdí i tři linky MHD.

V Loučce funguje řadu let i Osadní výbor (dříve občanský výbor, občanská komise), který se např. spolupodílí na pořadatelství různých akcí (pořádání Svátku matek pro ženy seniorky, spolupráce na akci Den Loučky), ale hlavně se snaží pro své spoluobčany zajistit ve spolupráci s městem Nový Jičín podmínky pro zlepšování života v této městské části. Investice do místní části Loučka dosáhla výše několik desítek milionů Kč z rozpočtu města i z jiných zdrojů.

Je to například: postupná revitalizace sídliště, (komunikace, chodníková tělesa, osvětlení, zeleň, mobiliář, dětská hřiště a sportoviště, parkovací místa) dokončena v r. 2011 částí Za Korunou, vybudování chodníkového tělesa na Císařské k oblasti „Kolonie“, vybudování asfaltové spojovací komunikace k dolní části lyžařského areálu Svinec, byla otevřena nová cyklostezka Dlouhá – sídliště Loučka, vybudovala se splašková kanalizace v původní zástavbě, která byla dokončena závěrečnou etapou na jaře 2012, s čímž souvisí i nově vyasfaltované komunikace po této stavbě, Povodí Odry vybudovalo retenční nádrž pod Jičinou sloužící k zadržování „velké“ vody i rybářům a firma Tvarstav postavila za sídlištěm na soukromých pozemcích na 170 garáží.

Po roce 2000 byly v Loučce pojmenovány ulice, jejichž názvy vycházely z původního místopisu, nově byla později pojmenována nová ulice s řadovou zástavbou RD nesoucí název místního rodáka, válečného letce a legionáře Roberta Melče.

K 3. 1. 2011 bylo evidováno 3457 obyvatel, s počtem 307 adres.


A jaké jsou plány do blízké  budoucnosti Loučky?...

V Loučce se opět čile staví, nejsou to ale paneláky, výstavba probíhá ve „staré“ časti, kde se objevilo množství nových rodinných domků. I sídliště prochází svojí inovací, když jeho původní šedé paneláky dostávají rekonstrukci se zateplováním a novými barevnými fasádami příjemnější vzhled.
K realizaci se připravují další investiční akce jako je vodovod Císařská, chodník na Císařské od ZD po pilu Pírek, rekonstrukce chodníkového tělesa od sídliště po kruhovou křižovatku Palackého – Dlouhá - B. Martinů. Nový územní plán města schválený ZM v roce 2009 umožňuje další zástavbu domů na soukromých lokalitách (prostor ul. Za Humny k Bochetskému rybníku, prostor na ul. Císařská k sousoší Sv. Rocha a další).

V roce 2013 vzpomněla Loučka 690 výročí svého založení.
Je třeba si jen přát, aby i za dalších 10 let, kdy se bude slavit významné výročí 700 let, byla m. č. Loučka ještě krásnější se spokojeným životem všech jejich občanů
.